piątek, 27 września 2013

PIEPRZNE KOPYTKA Z DUSZONYMI MAŚLAKAMI

Domowe kopytka są najlepsze i każdy ma swój własny przepis na nie. Ja polecam również swój. Lekko pikantne o zapachu świeżo mielonego pieprzu, podane z duszonymi maślakami.
SKŁADNIKI
1 kg ziemniaków ugotowanych (najlepiej dzień wcześniej)
1jajko
200 g mąki + do podsypywania
duża szczypta soli
pół łyżeczki mieszanki pieprzu (ziołowy, czarny, biały)

0,7- 1 kg maślaków
2 cebule
sól
pieprz świeżo mielony
pieprz ziołowy
kilka kulek pieprzu kolorowego
listek laurowy
ziele angielskie
olej do smażenia

1/Ziemniaki ugotować, utłuc i wystudzić. Całkowicie wystudzone przecisnąć przez praskę do ziemniaków,dodać jajko, mąkę, sól i pieprz. Zagnieść ciasto. Ciasto nie może się mocno kleić do rąk, więc podsypywać mąką. Ciasto przełożyć na stolnicę i podzielić na 3 części, każdą uformować w wałek i pokroić z niego kopytka. 

2/ Gotowe kopytka ułożyć na ściereczce. W między czasie nastawić wodę w dużym garnku z odrobiną soli i oleju. Kopytka wrzucać na wrzącą wodę i gotować ok 2 minuty od wypłynięcia na wierzch. Od czasu do czasu mieszać drewnianą łyżką by ich nie uszkodzić. Wyciągać łyżką cedzakową do natłuszczonej formy lub garnka.

3/ Maślaki przebrać, opłukać, odgotować. Odcedzić. Cebule obrać, pokroić w kostkę i zeszklić na oleju z przyprawami. Dodać grzyby i chwilę dusić. Dobrze doprawić solą i pieprzem. Dusić kilka minut stale mieszając, by się nie przypaliły. Ugotowane kopytka wymieszać z usmażonymi grzybami. Podawać gorące i obficie doprawione przyprawami.

KRUCHO DROŻDŻOWE ROGALIKI Z PIECZARKAMI I SEZAMEM

Cześć! :) Co powiecie na rogaliki - tym razem nie na słodko, lecz na słono? Krucho drożdżowe ciasto, lekkie, posypane sezamem. Nadzienie to pieczarki i cebula, dość pikantnie przyprawione. Takie rogaliki są świetne na wszelkie okazje a z barszczykiem smakują wybornie :) Robi się je BARDZO SZYBKO I BARDZO ŁATWO. No i nie czerstwieją, nawet po dwóch dniach, więc z powodzeniem można je przygotować na imprezy dzień wcześniej. Polecam! :)
SKŁADNIKI
CIASTO
4 szklanki mąki pszennej
250 g margaryny
1 jajko
1 szklanka śmietany 18%
szczypta soli
35 g świeżych drożdży

FARSZ
ok 0,7 kg pieczarek
1 duża cebula
sól
pieprz
siekana natka pietruszki lub majeranek
2-3 łyżki oleju do smażenia

Dodatkowo
1 jajko do smarowania rogalików
sezam do posypania

1/Mąkę przesypać do miski, dodać pokruszone drożdże, śmietanę, jajko, sól oraz margarynę. Zagnieść ciasto. Ciasto dodatkowo można schłodzić w lodówce przez godzinę, ale ja wałkowałam od razu. Wyrobione ciasto podzielić na 4 części.

2/ Pieczarki umyć (ja nigdy nie obieram) pokroić w drobną kostkę razem z cebulą. W głębszej patelni lub garnku rozgrzać olej i wrzucić cebulę oraz pieczarki. Przyprawić solą i pieprzem. Smażyć do odparowania wody. Dodatkowo można zlać na sito, wtedy będziemy pewni że woda ucieknie. Farsz wystudzić.

3/ Każdą część ciasta rozwałkować na okrągły placek, posypując lekko mąką i przeciąć na 8 części (trójkąty , jak pizzę) Na szerszą część kłaść łyżeczkę farszu i zwijać rogaliki. Gotowe rogaliki układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i posmarować roztrzepanym jajkiem, posypać sezamem.

4/ Wstawić do nagrzanego piekarnika do 180 stopni i piec na złoty kolor przez ok 15-20 min.

środa, 25 września 2013

GRUSZKI W OCCIE I ŚLIWKI W OCCIE

Parę dobrych dni temu, silny wiatr strącił mi prawie wszystkie gruszki z drzewa. Były ciężkie, ale niedojrzałe, twarde jak kamień. Zastanawiałam się co by z nich zrobić, żeby się nie zmarnowały i żeby ich nie wyrzucać. No znalazłam przepis, który od razu mi się spodobał. klik
SKŁADNIKI
1 kg gruszek
1 szklanka wody
3/4 szklanki octu
½ kg cukru
4 goździki
szczypta cynamonu


1/ Gruszki u myć, obrać i przekroić na pół. Z każdej usunąć gniazda nasiennie. W trakcie obierania każdej kolejnej sztuki, te obrane najlepiej wrzucać do wody z odrobiną soku z cytryny lub kwasku cytrynowego, wtedy nie będą nam czerniały. Wodę zagotować z octem, cukrem i przyprawami. Wrzucić gruszki i gotować ok 10 minut, aż staną się szkliste. Gruszki wraz za zalewą przełożyć do słoików, szczelnie zakręcać i pasteryzować ok 10 min.


ŚLIWKI W OCCIE wg RENI

Przepis na te śliwki podpatrzyłam u Reni z PP, są doskonałe. Polecam. klik
SKŁADNIKI
1 kg śliwek węgierek
3/4 szklanki octu 10%
1,5 szklanki wody
2 szklanki cukru
1 płaska łyżeczka cynamonu mielonego
kilka goździków

1/Śliwki umyć i usunąć pestki, można też zrobić w całości, ale wcześniej nakłuć każdą sztukę w kilku miejscach. Owoce ułożyć w słoiczkach. Składniki na zalewę zagotować i zalać śliwki. Pasteryzować ok 10 min. 

ZUPA - KREM Z DYNI I NUTĄ ORIENTU

Pyszna, kremowa zupa. Bardzo delikatna w smaku. Słodka a zarazem pikantna. Doskonała na chłodne, jesienne dni.
0,7kg obranej i pokrojonej dyni
1 l rosołu (może być z kostki)
2 marchewki
1 korzeń pietruszki
1/2 korzenia selera
1 mała cebula
szczypta imbiru, kurkumy i curry
30ml śmietanki 30%
ząbek czosnku
sól
pieprz cayenne

pestki dyni

1/ Do gotującego się rosołu dodać obraną i pokrojoną marchew, pietruszkę, cebulę oraz seler. Gdy warzywa zaczną mięknąć, dodać dynię i przeciśnięty przez praskę czosnek. Całość doprawić solą, pieprzem, imbirem,kurkumą i curry. Gotować do miękkości, aż warzywa zaczną się rozpadać.

2/Gotową zupę zmiksować blenderem lub przetrzeć przez sito. Wymieszać ze śmietanką. Pestki dyni uprażyć na suchej patelni i przed podaniem posypać nimi zupę. Podawać z ziołowymi grzankami.





PAPRYKA NADZIEWANA PĘCZAKEIM I CZERWONĄ FASOLĄ

SKŁADNIKI
4 szt papryki
1 cebula
3/4 szklanki pęczaku
5 średnich pieczarek
puszka czerwonej fasoli
sól
pieprz
zioła prowansalskie (1/2 łyżeczki)
2 łyżki siekanej natki pietruszki
starty żółty ser do posypania


1/Paprykę umyć, przeciąć na pół i wydrążyć gniazda nasienne, delikatnie by nie uszkodzić ścianek papryki. Cebulę obrać, pokroić w kostkę i zeszklić na odrobinie oleju. Dodać obrane lub umyte pieczarki, pokrojone w drobną kostkę. Doprawić solą, pieprzem, dodać zioła, smażyć do odparowania soków z pieczarek.

2/ Pęczak zalać wodą i opłukać, przelać przez sito i ugotować do miękkości wg przepisu na opakowaniu. Ugotowany i przestudzony pęczak wymieszać z usmażonymi pieczarkami, czerwoną fasolą, natką pietruszki. Doprawić przyprawami i dokładnie wymieszać. Gotowy farsz wkładać do papryk a wierch posypać startym serem. Papryki układać w naczyniu do zapiekania (wcześniej posmarowanym olejem- dno) Piec ok 30 min w temperaturze ok 190-200 stopni aż papryka stanie się miękka a ser zapieczony.

piątek, 20 września 2013

MARYNOWANE ŚLEDZIKI

Czasami trafi się okazja na zakup świeżego śledzika, więc warto go zamarynować i cieszyć się ''własną produkcją rybną'' :) Na Wigilię takie śledzie to skarb. Do zalewy można również dodać odrobinę oleju (rzecz gustu i smaku). aha...cukru, octu i wody też można użyć w innych - mniejszych lub większych proporcjach, zależy czy lubicie bardzo octowe czy mniej. Takie śledzie są pyszne. Można później usunąć kręgosłupy i zwinąć je w koreczki, podając z siekaną cebulką i olejem. 
  
SKŁADNIKI
 ok 1-1,5 kg niedużych, świeżych i wypatroszonych śledzi (nie solonych)
2 duże cebule
kilka kulek ziela angielskiego
kilka kulek pieprzu kolorowego
3-4 listki laurowe
szczypta pieprzu cytrynowego

Zalewa
pół litra wody
pół litra octu
2 łyżki soli
2 łyżki cukru

1/ Składniki na zalewę zagotować i wystudzić. Cebulę obrać, pokroić w pióra. W wielkim słoju/słoikach układać warstwami - cebulę, śledzie, przyprawy aż do skończenia się składników. Całość zalać wystudzoną zalewą i przykryć słój. Odstawić w chłodne i zacienione miejsce na min 48 godzin (to też zależy od wielkości śledzików). Mięso musi nabrać białego koloru. I gotowe. Można je później podawać z cebulką, w sałatkach, koreczki.

czwartek, 19 września 2013

DOMOWE GNOCCHI Z SOSEM BOLOŃSKIM

Gnocchi to rodzaj włoskich kopytek. Podawane są z różnymi sosami (jak kto lubi) można podać je polane masłem z bułką tartą, posypane parmezanem. Charakterystyczne rowki są po to, by zostawał w nich sos. Gnocchi powinny mieć wielkość ''na jeden kęs''.
SKŁADNIKI
1 kg ziemniaków
2 żółtka
1 szklanka mąki pszennej + do podsypywania
3 łyżki masła
sól
pieprz
gałka muszkatołowa

1/ Ziemniaki obrać i ugotować w osolonej wodzie. Odcedzić i zgnieść z dodatkiem masła na gładką papkę. Wystudzić. Ja dodatkowo przepuściłam je przez praskę do ziemniaków. Dodać mąkę, żółtka i przyprawy. Wyrobić gładką masę. (w zależności od rodzaju ziemniaków, można dodać więcej lub mniej mąki, aby się ciasto nie kleiło)

2/ Ciasto podzielić na 3 części i uformować wałeczki jak na kopytka. Pociąć na drobne kawałeczki i formować wałeczki na jeden kęs. W każdym wałeczku zrobić wzór widelcem. Gotowe gnocchi wrzucać partiami na osolony wrzątek i parzyć ok 1 min od czasu wypłynięcia na wierzch. Wyciągać łyżką cedzakową. Podawać gorące z ulubionym sosem.


poniedziałek, 16 września 2013

ŻEBERKA Z CEBULĄ I GRZYBAMI LEŚNYMI

Pierwsze grzybobranie w tym roku zaliczone - efekt - super! :) Z części zrobiłam sos śmietanowy w grzybami, 2 woreczki zamroziłam, 2 tace zostawiłam do suszenia i z jednej części zrobiłam dodatek do pieczonych żeberek. Czyli podgrzybki duszone z cebulą. Mmmm pycha. 
SKŁADNIKI
1 kg żeberek wieprzowych
3 duże cebule
2 żabki czosnku
0,5 kg grzybów leśnych (mogą być mrożone)
olej do smażenia
sól
pieprz świeżo mielony
liść laurowy
ziele angielskie
świeży rozmaryn (można zastąpić suszonym)
przyprawa do mięsa wieprzowego

1/ Żeberka pociąć na paski, natrzeć solą, przyprawą i pieprzem. Dwie cebule obrać i pokroić w pióra, wymieszać z żeberkami, czosnkiem pokrojonym w drobne talarki, liściem laurowym i zielem. Odstawić w chłodne miejsce na minimum 4 godziny. W naczyniu do zapiekania ułożyć żeberka i cebulę, skropić olejem. Piec ok 1-1,2 godziny w temperaturze 200 stopni.

2/Świeże grzyby przebrać, opłukać dwa razy i pokroić na mniejsze części (jeżeli są bardzo duże). Wrzucić na gotującą się wodę i gotować ok 15-20 min. Odlać wodę. Cebulę pokroić w kostkę i zeszklić na oleju z dodatkiem soli i pieprzu. Dodać grzyby i dusić ok 15 min, ciągle mieszając by się nie przypaliły (w razie konieczności podlać olejem) Na koniec doprawić solą i pieprzem oraz siekanym rozmarynem. Podawać na gorąco razem z żeberkami.

środa, 11 września 2013

KRUCHE CIASTO ZE ŚLIWKAMI I PIANKĄ ŻURAWINOWĄ

SKŁADNIKI
CIASTO
2,5 szklanki mąki pszennej
3 płaskie łyżki mąki ziemniaczanej
1 budyń waniliowy lub śmietankowy (proszek)
2 łyżeczki proszku do pieczenia
0,5 szklanki cukru
5 żółtek
2 łyżki śmietany 18%
kostka margaryny (250g)
+ 2 łyżeczki ciemnego kakao

PIANKA
5 białek
szczypta soli
kisiel żurawinowy (proszek)
0,5 szklanki cukru

DODATKOWO
ok 500-700g śliwek węgierek wypestkowanych
2 łyżki płatków migdałów
cukier puder do posypania


1/ Składniki na ciasto (bez kakao) posiekać i zagnieść elastyczne ciasto. Podzielić na dwie części 1/4 i 3/4. Mniejszą część uformować w kształt 2-3 wałeczków i schować do zamrażarki. Do większej części dodać kakao, jeszcze raz zagnieść by kakao dobrze się rozprowadziło. Ciasto wyłożyć na prostokątna blaszkę (25X36) wcześniej wyłożoną papierem do pieczenia i wstawić do nagrzanego piekarnika do 180 stopni i podpiec.

2/Białka ubić ze szczyptą soli na sztywno. Pod koniec ubijania dodać cukier i kisiel. Dokładnie wymieszać. Na podpieczony spód ciasta, układać wypestkowane śliwki jedna obok drugiej (otworami do góry) a na śliwki wyłożyć pianę żurawinową, lekko uklepać by weszła w każdą szczelinę śliwek. Następnie rozsypać płatki migdałów a na wierzch zetrzeć na grubych oczkach wcześniej zamrożone jasne ciasto. Piec ok 30 min w temperaturze 180 stopni. Wystudzone ciasto posypać cukrem pudrem.

poniedziałek, 9 września 2013

SYROP MIĘTOWO LIMONKOWY

Idealny do herbatki, ale można go też pić z wodą mineralną. Dobry w upały jak i w mrozy. Jeszcze na ogrodzie mam świeżą mięte, bo niedługo zostanie tylko sklepowa. Więc trzeba korzystać z tej własnej jak najwięcej :)
SKŁADNIKI
ok 30-35 gałązek świeżej mięty
2 l wody
2 limonki
0.5 kg cukru

1/ Wodę z cukrem i sokiem z limonek zagotować. Do gorącego wywaru wrzucić gałązki mięty, przykryć i odstawić na noc. Następnego dnia usunąć z naparu gałązki mięty, całość przelać przez gazę. Zagotować, przelać do słoiczków lub butelek, odwracać do góry dnem do wystygnięcia. (ja używam słoiczków po koncentratach pomidorowych).

Syropek idealny na obżarstwo :)
 

niedziela, 8 września 2013

JESIENNA SAŁATKA Z TORTELLINI

SKŁADNIKI
opakowanie Tortellini 250g (o dowolnym smaku) u mnie z szynką
puszka kukurydzy
1 czerwona papryka świeża
5-7 ogórków konserwowych (zależy od wielkości)
kilka plastrów szynki chudej
50 g startego żółtego sera
kilka zielonych oliwek (można pominąć)
pęczek szczypiorku
sól
pieprz

SOS
1 łyżka śmietany np 18%
3-4 łyżki majonezu
pół łyżeczki musztardy (u mnie miodowa)

zielenina do dekoracji


1/ Tortellini ugotować wg. przepisu na opakowaniu, odcedzić, wystudzić. Dodać kukurydzę, paprykę i ogórki pokrojone w drobną kostkę. Oliwki przekroić na pół, szynkę na paski, szczypiorek posiekać, dodać starty ser. Wszystkie składniki wymieszać ze sobą, doprawić solą i pieprzem. 
2/ Śmietanę, majonez i musztardę wymieszać. Połączyć z sałatką. Schłodzić w lodówce przed podaniem.

ZAPIEKANKA ZIEMNIACZANA Z RYBĄ I CUKINIĄ

I znów coś z cukinią :) Pyszna zapiekanka z ziemniaków, ryby i cukinii z nutą cytryny i świeżych ziół. Bardzo aromatyczna, bardzo prosta w przygotowaniu a zarazem bardzo sycąca. Polecam ją szczególnie ''piątkowiczom''
SKŁADNIKI
1 - 1,5 kg ziemniaków
0,5 - 0,7 kg ryby ulubionej (filety lub kostki)
1 duża cebula
1 średnia cukinia
sól
pieprz cytrynowy
pieprz ziołowy
kilka kropel cytryny
przyprawa do ryb i ziemniaków
świeże zioła - szałwia, tymianek, rozmaryn (mogą być suszone lub np zioła prowansalskie)
olej do smażenia

SOS ŚMIETANOWY
szklanka śmietany 18%
2 jajka
sól
pieprz
ok 50 g sera żółtego startego na drobnych oczkach

dodatkowo
150 g sera startego na grubych oczkach

1/Ziemniaki obrać, pokroić w plastry ok 0,5 cm i ugotować na półtwardo w lekko osolonej wodzie. Odcedzić, ostudzić. Filety lub kostki ryby ugotować na parze, ostudzić i pokroić na mniejsze kawałki a następnie wymieszać z przyprawą do ryb, pieprzem cytrynowym i kilkoma kroplami cytryny. 

2/Cebule obrać, pokroić w drobną kostkę. Cukinie pokroić na plastry i oprószyć solą by puściła soki, odstawić na 10 min. Cebulę zeszklić na niewielkiej ilości oleju, z cukinii odlać sok a następnie dodać ją do smażącej się cebuli. Chwilę podsmażyć doprawić ziołami, przyprawami.

3/Naczynie do zapiekania nasmarować tłuszczem, wyłożyć połowę ziemniaków, oprószyć je przyprawą do ziemniaków, na warstwę ziemniaczaną ułożyć rybę, posypać ziołami.
4/ SOS - śmietanę wymieszać z jajkami, doprawić solą i pieprzem, dodać starty ser i wymieszać. Połowę sosu rozlać na warstwę rybną i lekko uklepać łyżką. Kolejna warstwa to cukinia i cebula. Na koniec dać drugą porcję ziemniaków, posypać ziołami i zalać pozostałym sosem. Wierzch zapiekanki posypać serem. Piec ok 40 min w tem.200 stopni.
Smacznego!:)



sobota, 7 września 2013

SERNIK KRÓLEWSKI (wg. Joatar)

Sernik doskonały, nie za słodki, taki spokojny :) Zwiększyłam tylko proporcje i zamiast w tortownicy 20cm, ja upiekłam ten serniczek w 26cm. Źródło inspiracji klik


SKŁADNIKI
300g mąki pszennej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
2 łyżki kwaśnej śmietany
2 żółtka
1 kostka margaryny
2 łyżki cukru pudru
3 łyżki kakao ciemnego



MASA SEROWA
1 kg sera półtłustego (może być z wiaderka)
1 szklanka cukru (można dać z wielkim czubem)
1 budyń śmietankowy lub waniliowy (proszek)
2 jajka
250 g masła stopionego


1/ Składniki na ciasto posiekać i wyrobić gładkie ciasto. Podzielić na dwie części 1/4 i 3/4 Większą wylepić spód formy, a mniejszą podzielić jeszcze na 2 części, uformować wałeczki i włożyć do zamrażarki na ok 30 min.  

2/ Jajka lekko ubić, dodać cukier a następnie mieszając dodawać stopniowo ser, masło i budyń. Dokładnie wymieszać, aż masa stanie się jednolita. Na wylepiony spód tortownicy wylać masę serową. Na wierzch zetrzeć na tartce o grubych oczkach zamrożone pozostałe ciasto. Wstawić do nagrzanego piekarnika do 180 stopni i piec ok 1 godzinę. 
 

SZYBKI BIAŁY BARSZCZ Z CHRZANEM

Mój ulubiony. Z dużą ilością jajek i śmietany. Do tego sporo chrzanu, czosnku i majeranku. Taki barszcz jest dobrym sposobem na zupę codzienną jak i na świąteczną.
SKŁADNIKI
3-4 kawałki białej kiełbasy
8 jajek na twardo
3-4 łyżki chrzanu ze słoiczka (mogą być 2 łyżeczki świeżo startego)
3 ząbki czosnku
sól
pieprz świeżo mielony
150 ml śmietany 18%
majeranek
liść laurowy
ziele angielskie
kostka bulionowa mięsna

1/ Do gotującej się wody wrzucić kostkę bulionową, 2-3 liście laurowe, 4-5 kulek ziela angielskiego i białą kiełbasę pokrojoną w talarki. Chwilę gotować, doprawić solą, pieprzem, dodać obrane i przekrojone na pół ząbki czosnku oraz majeranek. Pod koniec gotowania dodać chrzan. Całość zabielić śmietaną. Podawać z jajkami pokrojonymi w kostkę.

Dla zwiększenia aromatu, można dodatkowo dodać barszcz z torebki. 
 

piątek, 6 września 2013

CUKINIA FASZEROWANA RYŻEM I MIĘSEM

SKŁADNIKI
3-4 średnie cukinie
350 g mięsa mielonego
100 g ryżu (1 torebka)
1 łyżka koncentratu pomidorowego
1 łyżka ziół prowansalskich
2-3 ząbki czosnku
1 duża cebula
sól
pieprz
3 łyżki sera startego żółtego
kilka czarnych oliwek
olej do smażenia


1/ Cukinie umyć, osuszyć, przekroić na pół wzdłuż i wydrążyć środki łyżeczką. Wydrążoną cukinie oprószyć solą i pieprzem. Ryż ugotować wg. przepisu na opakowaniu. 

2/ Na odrobinie oleju (może być oliwa z oliwek) podsmażyć cebulę pokrojoną w kosteczkę, a następnie dodać mięso, wyciśnięty czosnek, sól, pieprz i zioła. Do usmażonego mięsa na sam koniec dodać pokrojone w plastry oliwki i koncentrat. Całość wymieszać z wcześniej ugotowanym ryżem.
3/ Gotowy farsz nakładać do cukinii, posypać serem i wstawić do nagrzanego do 190 stopni piekarnika. Piec ok 15-20 min.
 

ROLADKI DROBIOWE Z CUKINIĄ

U mnie ostatnio to prawie codziennie goszczą śliwki, cukinia, dynia i tak na przemian :) Czasami pękam w szwach z takiego jedzenia, ale nic na to nie poradzę ze wszystkie te cuda kocham bardzo :) tak więc dziś Roladki drobiowe z cukinią a jutro zupa z dyni :) no i pewnie ciacho ze śliwkami w roli głównej i śliwki w occie.
SKŁADNIKI
2 podwójne filety z kurczaka
1 średnia cukinia
puszka krojonych pomidorów
1 duża cebula
1 por
2-3 łyżeczki musztardy miodowej
2 ząbki czosnku
zioła prowansalskie
świeża natka pietruszki
sól
pieprz

1/ Cukinie umyć i pokroić w słupki. Filety z kurczaka opłukać, osuszyć a następnie przekroić na pół i kolejny raz wzdłuż na pół. Lekko roztłuc tłuczkiem, oprószyć solą i pieprzem. Każdy płat mięsa smarować delikatnie musztardą, kłaść po kilka słupków cukinii i zwijać w roladkę, brzegi spinając wykałaczkami.
2/ Spięte roladki podsmażyć na patelni z każdej strony. Cebulę i pora pokroić w pióra. Zeszklić na odrobinie oleju, a następnie dodać pomidory z puszki, zioła, przyprawy, przeciśnięty przez praskę czosnek i pozostałą cukinię (jeżeli nie zużyjemy całej w mięsie). Chwilę dusić a następnie dodać podsmażone roladki. Całość dusić pod przykryciem kilka minut aż mięso zmięknie. Podawać z kasza lub ryżem.


czwartek, 5 września 2013

CUKINIA W PÓŁSŁODKIEJ ZALEWIE Z KOLENDRĄ I PAPRYKĄ

I kolejny sposób na cukinię do słoików. Robiłam ją pierwszy raz i wiem jedno, ze zdecydowanie nie ostatni. Pyszna, zwłaszcza do kanapek i sałatek
SKŁADNIKI
cukinia (obrana i pokrojona w dowolny kształt)
czerwona papryka (1-2 sztuki)
ziarnka kolendry
liść laurowy

ZALEWA
4 szklanki wody
1 szklanka octu
1 szklanka cukru
1 łyżka soli

na ok 3 kg cukinii trzeba ok 1,5 porcji zalewy

1/ Cukinię umyć, obrać, usunąć nasiona i pokroić w dowolny kształt. Paprykę pociąć w drobne paski. Do każdego słoika wrzucić kilka kulek kolendry, liść laurowy a następnie włożyć cukinię uzupełniając papryką (dla koloru).

2/Składniki zalewy zagotować i gorącą zalewać cukinię. Szczelnie zakręcać. Pasteryzować ok 15 min. Po pasteryzacji stawiać do góry dnem do wystygnięcia. 

POTRAWKA Z CUKINII, TUŃCZYKA, FASOLI I POMIDORÓW

SKŁADNIKI
2 średnie cukinie
1 cebula
puszka tuńczyka w sosie własnym
puszka czerwonej fasoli
2-3 pomidory obrane ze skórki (lub pomidory z puszki)
sól
pieprz
zioła prowansalskie, tymianek
2 ząbki czosnku


1/Cukinie umyć i pokroić w plastry, oprószyć solą i ostawić na ok 15 min by puściła soki. Cebulę obrać, pokroić w kostkę i zeszklić na odrobinie oleju. Do zeszklonej cebuli dodać odcedzoną cukinię, zioła, przeciśnięty przez praskę czosnek i przyprawy. Chwilę poddusić. Dodać pomidory i dusić wszystko do miękkości. Pod koniec dodać fasolę i tuńczyka. Wymieszać, doprawić solą i pieprzem. Podawać gorące.

Po wierzchu można posypać startym żółtym serem. Potrawka pasuje do pieczywa, ryżu, kasz i makaronów. 
 

SAŁATKA Z BURACZKÓW MARYNOWANYCH W SOSIE MUSZTARDOWO-MIODOWYM

Każdego roku robię sobie kilka słoiczków marynowanych buraczków. Każdy kto lubi buraczki, pokochałby i te klik a dziś zapraszam na przepyszną sałatkę z udziałem właśnie tych buraczków. Sałatka idealnie komponuje ze sobą smaki oliwek, kapar, cebuli, fasoli, żurawiny i sosu miodowo - musztardowego.
SKŁADNIKI
3-4 duże buraczki marynowane (pokrojone)
pół cebuli
1 puszka czerwonej fasoli
10 czarnych oliwek
2 łyżeczki kapar
1 łyżka suszonej żurawiny
majeranek lub oregano do smaku i dekoracji
sól
pieprz

DRESSING
1 łyżka miodu
1 łyżka musztardy miodowej
4 łyżki oliwy z oliwek
sól
pieprz

1/Buraczki pokroić na dowolne kawałki. (przepis poniżej) cebulę obrać, przekroić na pół i pokroić w cienkie plasterki. Fasolę odcedzić na sicie i opłukać pod bieżącą wodą z nalotu. Oliwki przekroić na pół.

2/W małym słoiku wymieszać wszystkie składniki na sos, porządnie potrząsając. W salaterce połączyć wszystkie składniki sałatki, na koniec polać gotowym sosem i doprawić przyprawami. Sałatka wyśmienicie smakuję z grzankami lub tostami.

wtorek, 3 września 2013

ZEBRA MIĘTOWO-KAKAOWA

SKŁADNIKI
3/4 szklanki oranżady białej
3/4 szklanki oleju
5 jajek
2 1/2 szklanki mąki + dodatkowo 2 1/2 łyżki
1 1/2 szklanki cukru
2 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
2 1/2 łyżki kakao
kilka listków świeżej mięty
barwnik spożywczy zielony

cukier puder do posypania lub polewa gorzka do polania


1/Białka ubić z cukrem na pianę, do ubitych białek dodać żółtka. Oranżadę wymieszać z olejem. Do ubitych jajek dodać stopniowo mąkę, proszek do pieczenia i olej z napojem. Wszystko dokładnie wymieszać.

2/ Gotowe ciasto podzielić na dwie części, do jednej dodać 2 1/2 łyżki kakao i posiekane listki mięty a do drugiej 2 1/2 łyżki mąki i odrobinkę barwnika (ja dałam ciut za dużo) Formę (średnica 24cm, max 26cm) nasmarować margaryną i wlewać do niej na przemian po 2 łyżki ciemnego i po 2 łyżki zielonego ciasta. Czynność powtarzać aż do wyczerpania mas.

3/Piec ok 40 min w temperaturze ok 180 stopni. Dla pewności czy ciasto jest upieczone, można sprawdzić je patyczkiem lub słomką. Po ostudzeniu posypać cukrem pudrem lub polać polewą.

poniedziałek, 2 września 2013

GULASZ Z KURCZAKA I PIECZONEJ DYNI

Wyśmienite połączenia smaku, aromatu, kolorów :) Polecam, szczególnie na jesienny obiadek. Podany z kaszą kuskus smakuje idealnie. Zapewniam iż zachwyci niejedno podniebienie.
SKŁADNIKI
ok 1 kg obranej i pokrojonej dyni
1 podwójny filet z kurczaka
1 czerwona papryka
zioła prowansalskie
tymianek
1 duża cebula
2 średniej wielkości marchewki
1 korzeń pietruszki
1/2 korzenia selera
szczypta chili w proszku
sól
pieprz

liść laurowy
ziele angielskie
olej do smażenia
przyprawa do gulaszu (ja dodałam 2 łyżki fixu do gulaszu)
2-3 ząbki czosnku
zielenina do posypania np. natka pietruszki

1/ Dynie oprószyć solą, pieprzem ziołami oraz tymiankiem. Skropić olejem i wyłożyć na blachę. Piec do miękkości. Filet z kurczaka pokroić w kostkę (tak na jeden kęs), cebulę również pokroić w kostkę i podsmażyć z mięsem o raz przyprawami do odparowania wody. Do garnka wlać szklankę wody, wrzucić pokrojone i obrane- marchewkę, pietruszkę i seler, chwilę gotować.
 2/Do gotujących się warzyw dodać przyprawę do gulaszu, chili, sól, pieprz, pokrojoną w kostkę paprykę, podsmażone mięso i czosnek pokrojony w plasterki. Gdy warzywa i mięso będą miękkie, na koniec dodać pieczoną dynię. Całość dokładnie wymieszać, jeszcze chwilkę poddusić i przyprawić solą i pieprzem. Przed podaniem posypać zieleniną. Podawać z kaszą kuskus lub ryżem.

 Jeżeli dynia ma miękką skórkę , nie trzeba jej obierać. Przy dyniach z twardą skórą, trzeba obrać przed pieczeniem.