czwartek, 30 sierpnia 2012

SKRZYDEŁKA Z RYŻEM

SKŁADNIKI
2 torebki ryżu (100g)
2 marchewki
4 łyżki masła
1- 1,5 kg skrzydełek z kurczaka
przyprawa do kurczaka lub skrzydełek
2 łyżki ketchupu
szczypta imbiru (można pominąć)
łyżeczka miodu
pół łyżeczki cukru
sól
pieprz

1/ Ryż ugotować wg przepisu na opakowaniu.

2/ Marchewki obrać i zetrzeć na tartce o grubych oczkach. Dodać masło, cukier, szczyptę soli i podsmażyć aż będzie miękka. Dodać do ryżu i wymieszać.

3/ Skrzydełka oczyścić, pokroić na części i obsypać przyprawą. Dodać miód, ketchup i imbir.
4/ Skrzydełka przełożyć do formy (u mnie rękaw foliowy) i piec ok 50 min w temp 200 stopni.
Smacznego!:)


środa, 29 sierpnia 2012

ZUPA OGÓRKOWA

Brak czasu nie pozwala mi normalnie najeść się i ugotować coś przyzwoitego, więc na dziś skromna zupa ogórkowa kochana przez moją córkę. Może wyszła niezbyt fotogenicznie, ale za to pysznie :) Tym razem ogórkową zrobiłam inaczej niż zawsze robię i dlatego chcę Wam coś pokazać :) Może niektórzy też tak robią, a może dopiero zainspiruję swoim pomysłem tych, co nigdy tak nie robili:)
Otóż zawsze (jak w sumie prawie każdy)- ukiszone w całości ogórki ścierałam na tartce o grubych oczkach i dodawałam do zupy ale do tej zupy użyłam ogórków krojonych, które zrobiłam podczas przygotowania przetworów. Nie były one zamierzone, ale zostało mi sporo wielgachnych ogórasów na które nie było już praktycznie sposobu, więc przeprowadziłam eksperyment. Ogórki obrałam, pokroiłam w kostkę, z niektórych usunęłam ziarnka, bo były ogromne :) i ukisiłam tradycyjnym sposobem. Dziś jeden słoik otworzyłam i nic im nie dolegało, a zupa wyszła fajna i smaczna. Jest też plus takiego kiszenia, bo ogórki szybko się ugotowały i nie było twardych skórek :) No i idealne na zupę-krem. :) Minus taki, iż brak tego ciemno-zielonego kolorku skórek w zupce, do którego jestem przyzwyczajona, bo paleta barw w jedzeniu, też ogrywa jakąś rolę :) a przynajmniej w fotografii :)
SKŁADNIKI
3 skrzydełka z kurczaka
kostka rosołowa
słoiczek ogórków (przecier ogórkowy) lub kilka ogórków kiszonych
5 ziemniaków
włoszczyzna bez kapusty
ziele angielskie
listek laurowy
pieprz
sól
łyżka siekanego koperku
4-5 łyżek śmietany


1/ Ze skrzydełek, włoszczyzny, przypraw zrobić wywar. Dodać ogórki i ziemniaki pokrojone w kostkę. Gotować do miękkości warzyw. Doprawić do smaku solą i pieprzem. Zabielić śmietaną.
 

poniedziałek, 27 sierpnia 2012

KOKARDKI Z KAPUSTĄ I PIECZARKAMI

Córka wróciła po miesiącu do domu z dalekiej podróży i zażyczyła sobie makaron a'la łazanki, pierogi z serem i obwarzanki :) No cóż trzeba było zakasać  rękawy i brać się do roboty. 
Ten makaron robi się szybko i można się nim porządnie najeść, zwłaszcza jak dodamy jeszcze kiełbasę lub jakieś mięso. Pyszny jest również z kurkami i innymi grzybami. No i obowiązkowo polane topionym masełkiem :)




SKŁADNIKI
opakowanie makaronu kokardki (mogą być łazanki)
20 dkg pieczarek lub innych grzybów
70 dkg kapusty kiszonej
łyżka czerwonej papryki w proszku
1 duża cebula
pół łyżeczki ziaren kminku
przyprawa do bigosu
sól
pieprz
olej do smażenia

1/ Makaron ugotować wg. instrukcji podanej na opakowaniu. Odcedzić i przełożyć do garnka.
2/ Kapustę opłukać dwukrotnie, odcisnąć i drobno posiekać. Dodać przyprawę do bigosu, pieprz, paprykę w proszku, kminek i podlać olejem. Smażyć do miękkości. (ok pół godz)

3/ W między czasie na drugiej patelni rozgrzać olej wrzucić cebulę krojoną w kostkę o raz pieczarki. Doprawić do smaku i dusić do odparowania wody.
4/ Po usmażeniu kapusty i pieczarek, wymieszać wszystko razem. Podsmażyć jeszcze ok 5 min. Na koniec całą kapustę wymieszać z ugotowanym makronem.
Smacznego!:)







niedziela, 26 sierpnia 2012

RYŻ Z WARZYWAMI I KURCZAKIEM

Ryż z warzywami to doskonałe połączenie smaku i zaspokoi każdy głód. Można go robić z zestawieniem różnych warzyw. Ja najczęściej wykorzystuję mieszanki chińskie. Do przygotowania takiego dnia świetnie nadają się warzywa mrożone. 
 
SKŁADNIKI
300 g ryżu parabolicznego (ja używam w torebkach)
2 filety z kurczaka 
puszka kukurydzy
fix do potraw chińskich (u mnie Kamis)
por
marchewka
seler
cebula
papryka czerwona
pół szklanki zielonego groszku (może być mrożony lub z puszki)
pędy bambusa ze słoiczka
grzyby mun suszone lub ze słoiczka
kilka strączków groszku cukrowego
sól
pieprz
przyprawa do dań chińskich
szczypta imbiru w proszku


1/ Ryż ugotować wg. instrukcji na opakowaniu. Przelać zimną wodą. (ja dodaję łyżeczkę kurkumy do gotowania aby nadać kolorku)

2/ Filety oczyścić, osuszyć i pokroić w drobną kostkę, a następnie podsmażyć na odrobinie oleju z dodatkiem przyprawy do dań chińskich. Smażyć do odparowania wody.
3/ Warzywa pokroić w cienkie paski (można użyć gotowej mrożonki do potraw chińskich) i dusić pod przykryciem do miękkości z odrobiną wody i oleju. 

4/ Gdy będą już całkowicie miękkie, dodać odsączoną kukurydzę, usmażone mięso i zalać przyrządzonym fixem. Doprawić do smaku. Chwilkę podgotować. Na koniec dodać odcedzony ryż i wszystko razem wymieszać. Doprawić imbirem i przyprawami do smaku.
Smacznego !:)

sobota, 25 sierpnia 2012

ZUPA MYŚLIWSKA

Przepis na tą zupę jest stworzony w mojej głowie i wypróbowany niejednokrotnie na mojej rodzinie :) Zupa bardzo pożywna. Idealna na jesienne dni. Wspaniale smakuje po grzybobraniu. Czasami nawet w deszcz chodzę po lesie i nic mnie nie martwi,jeżeli wiem, że w domu czeka na mnie gorący kociołek takiej zupy, która świetnie zaspokaja głód, jak i również cudownie rozgrzewa. 


 SKŁADNIKI
pół kg mięsa z dziczyzny (ewentualnie może być wieprzowe np łopatka,szynka, karkówka)
pół kg kiełbasy myśliwskiej
4 marchewki
6 ziemniaków
1/2 kg kapusty kiszonej
2-3 ogórki kiszone
korzeń selera
korzeń pietruszki
15 dkg grzybów suszonych lub świeżych( mogą być pieczarki)
cebula
2-3 ząbki czosnku
łyżeczka ziaren kminku
pół łyżeczki suszonego tymianku
łyżka czerwonej słodkiej papryki w proszku
przyprawa do dziczyzny
sól
pieprz świeżo mielony
4 łyżki śmietany
2 łyżki mąki
klika ziaren ziela angielskiego
2 listki laurowe
owoce jałowca(można pominąć)


1/ Mięso oczyścić i pokroić w drobną kostkę, wrzucić na rozgrzaną patelnie, posypać przyprawą do dziczyzny i chwilę smażyć. W między czasie nastawić wodę i do gotującej się wody wrzucić podsmażone mięso, przyprawy, listki, ziele,pietruszkę, seler pokrojony w kostkę oraz marchewkę w talarki.Gotować 40 min.
2/Jeżeli używamy grzybów suszonych, trzeba je namoczyć na noc, następnie posiekać usmażyć z cebulą i wrzucić do mięsa razem z kapustą. A jeżeli pieczarek, to pokroić je na kawałki i usmażyć z cebulą i dodać po ugotowaniu się już kapusty. 

3/ Ogórki kiszone pokroić w drobną kostkę. Kapustę wypłukać dwukrotnie, odcisnąć i posiekać, zasypać kminkiem i razem z ogórkami wrzucić do mięsa. Dodać pokrojoną w kostkę kiełbasę. Gotować do miękkości wszystkich składników. Dodać paprykę w proszku,tymianek, przeciśnięty czosnek i doprawić do smaku solą i pieprzem.
4/ Ziemniaki obrać ,pokroić w kostkę i osobnym garnuszku w lekko osolonej wodzie, ugotować do miękkości. Odlać wodę i wrzucić ugotowane ziemniaki do zupy. Gotową zupę zaprawić śmietaną i mąką. (Ja dla większego aromatu dodaje sos myśliwski z torebki.)

Smacznego!:)

MOJE RADY
Jeżeli mięso mamy mocno chude, to możemy dodać kawałek słoniny pokrojonej w kostkę.

ROGALIKI DROŻDŻOWE Z KONFITURĄ ARONIOWĄ

Czasami z koleżanką wymieniamy się przepisami lub degustujemy nasze potrawy lub ciastka. Ostatnio przyniosła mi kilka rogalików drożdżowych, były pyszne, więc automatycznie wzięłam przepis i zrobiłam swoje :) Jej były z serem, a moje są z konfiturą z aronii klik którą robiłam pierwszy raz w tym roku i przyznaję ,że do takich wypieków jest znakomita. 
SKŁADNIKI
pół kg mąki pszennej
kostka margaryny
2 jajka
2łyżki cukru
50g drożdży
pół szklanki mleka
cukier puder do posypania lub lukier
nadzienie wg. gustu i smaku

1/ Mleko podgrzać (ale nie może być gorące) i rozpuścić w nim drożdże cukier i łyżkę mąki. Odstawić na ok 10 min.

2/ Przesianą mąkę połączyć z jajkami, margaryną i drożdżami. Wyrobić gładkie ciasto. Odstawić pod przykryciem do wyrośnięcia. 
3/ Gdy ciasto wyrośnie, podzielić je na 4 części i z każdej rozwałkować koło, a następnie pociąć na 8 części (trójkąty)
4/ Na każdy trójkąt nałożyć odrobinę dowolnego nadzienia (np. ser, czekolada, powidła, masa makowa itp) i zwijać od jednego brzegu po drugi, formując rogala. 
5/ Gotowe rogaliki układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia lub natłuszczonej. Odstawić jeszcze na ok 20 min do ponownego wyrośnięcia.
6/ Piec ok 30 min w temperaturze 180 stopni. Wystudzone polukrować lub posypać cukrem pudrem. 

Smacznego!:)

czwartek, 23 sierpnia 2012

OGÓRKI PO ŻYDOWSKU

Robiłam te ogórki nie znając ich nazwy, bo przepis dała mi mama, a jej dała koleżanka z pracy nie mówiąc nazwy tylko dyktując składniki :) Kiedyś mama ich próbowała i mówiła, że takie dobre, więc zażyczyłam sobie przepis. Zrobiłam parę słoików i powiem Wam, że rewelacja!!!! Co do nazwy, to wczoraj oświeciła mnie moja wirtualna znajoma (pozdrowienia dla Igi:)), która wysłała mi link z przepisem na ''ogórki po żydowsku'', z zapytaniem czy kiedykolwiek takie robiłam. Otworzyłam link, przeczytałam przepis i nagle uświadomiłam sobie ,że je robiłam i to właśnie nimi zachwyca się moja rodzinka :) Zatem już Wam piszę moją ściągawkę, która obeszła już kila domów :)Z racji tego wszystkiego przypisałam moim ogóreczkom nazwę ...po żydowsku:)

SKŁADNIKI
2 kg ogórków
seler-korzeń i nać
pietruszka-korzeń i nać
2-3 marchewki
cebula
ziele angielskie
gorczyca
baldachimy kopru

ZALEWA
2,5 szklanki wody
pół szklanki octu
3/4 szklanki cukru
1 łyżka soli

1/ Ogórki umyć, pokroić w ćwiartki lub połówki (zależy od wielkości). Marchew, cebulę, pietruszkę i seler obrać i pokroić na kawałeczki lub grube plastry.

2/Do każdego słoika wkładać kolejno na spód plastry warzyw, ziele, kilka ziaren gorczycy, koper i po kawałku naci pietruszki i selera.
Następnie układać pionowo, ciasno ogórki. 



3/ Z podanych składników zagotować zalewę i zalewać napełnione słoiki. Szczelnie zakręcać. Pasteryzować ok 10-15 min od zagotowania się wody.



PIZZA ZE SZPINAKIEM I FETĄ

SKŁADNIKI
CIASTO
30g drożdży
pół litra ciepłej wody
łyżeczka cukru
łyżeczka soli
6 łyżek oleju
1 kg mąki

DODATKOWOszpinak (ja użyłam mrożonego)
czosnek
2 łyżki masła
kilka plasterków wędliny
tarty żółty ser
kostka sera feta
3-4 pieczarki
4-5 jajek ugotowanych na twardo
przyprawy- sól, pieprz, zioła


1/ Dróżdże rozpuścić w ciepłej wodzie, wlać do misy a następnie dodać sól, cukier,olej i wymieszać łyżką do rozpuszczenia się składników. Ciągle mieszając stopniowo dodawać mąkę, gdy ciasto będzie robiło się gęste trzeba dokończyć wyrabianie ręką. Przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na ok 1godz do wyrośnięcia.
2/ Zrobić dwa placki (najlepiej takie na dużą blachę) Szpinak ugotować z dodatkiem masła, soli i przeciśniętym czosnkiem. Wystudzić. Rozłożyć na placku.
3/ Jajka i pieczarki pokroić w plasterki, fetę w kostkę. Na warstwę szpinaku wyłożyć pieczarki, wędlinę, jajka i fetę. Doprawić solą, pieprzem i posypać ziołami (niekoniecznie) Całość posypać tartym żółtym serem. Piec ok 30 min w temp. 180 stopni.
Smacznego!:)