czwartek, 26 lipca 2012

ŻUR STAROPOLSKI

Tak ostatnio za mną chodził żur, że nie mogłam się od niego odpędzić. Na samą myśl o nim, ślina ciekła mi po brodzie :) Najlepszy żur jest na swojskim zakwasie, przepis znajdziecie tutaj zakwas na żur. Tak więc z niecierpliwością czekałam na swój zakwas i się doczekałam :) Ogólnie bardzo lubię kuchnie staropolską i jej tajemnice. Inspirację do gotowania dań kuchni staropolskiej znajduję w zapiskach kuchennych mojej babci oraz historii przez nią opowiadanej. Nieraz się zastanawiałam jak to musiało być nie mieć elektrycznego piekarnika tylko piec na węgiel, nie było lodówki więc wszystko trzymano w ciemnych komórkach a mięso pieczono w słojach i w ten sposób było konserwowane,nie było dostępnych i gotowych artykułów w sklepie,  pod sufitem w kuchni lub komórce wisiała kiełbasa własnej roboty i się suszyła, chleb upieczony i zawinięty w płótna, pełno glinianych naczyń z zakwasem na chleb, z ogórkami kiszonymi, smalcem, zakwasem na żur czy barszcz biały lub czerwony...Każdy dom pachniał ziołami. Ależ to musiało być wszystko zdrowe, swojskie i pyszne.A czy wy znacie historię kuchni waszej rodziny?
  SKŁADNIKI
szklanka zakwasu na żurek z mąki żytniej
1/4 szklanki kwasu z ogórków kiszonych
3 białe kiełbaski
2 wędzone kiełbaski
5 jajek na twardo
ząbek czosnku
łyżeczka ostrego tartego chrzanu (może być ze słoiczka)
szczypta majeranku
pół szklanki śmietany
łyżka czystego smalcu
4 szklanki bulionu wołowego
sól
pieprz
ziele angielskie
liść laurowy

 1/Zagotować bulion z listkiem laurowym, zielem angielskim, włożyć kiełbaski krojone w plastry, czosnek w plastrach, łyżkę chrzanu, szczyptę majeranku. Chwilę podgotować dodać smalec, zakwas oraz kwas z ogórków. Wymieszać. Zagotować.
 2/Zaprawić śmietaną i ewentualnie łyżką mąki. Doprawić solą i pieprzem. Dodać krojone jajka na ćwiartki lub plastry. Podawać z chlebem.

 Smacznego!:)

środa, 25 lipca 2012

AMERYKAŃSKIE NALEŚNIKI

Tak się każdy zachwyca naleśnikami wg. amerykańskiego przepisu, że aż skusiłam się je zrobić :) Tym bardziej,że mam dostawcę syropu klonowego :) A taki syrop pasuje do nich idealnie. Aczkolwiek miód, cukier puder, dżem czy owoce również świetnie się sprawdzają. Z reszta sami się przekonacie :)
No i..takie naleśniki zawsze będę kojarzyła z Ulicą Sezamkową:) tak jak i masło orzechowe,bo jak byłam mała, to bardzo chciałam spróbować takie masło orzechowe i takiego grubego placka ociekającego syropem:)
 SKŁADNIKI
ok 2 szklanki mąki pszennej
2 łyżki cukru pudru
szczypta soli
2 łyżeczki proszku do pieczenia
pół łyżeczki sody
1 szklanka maślanki / kefiru lub zsiadłego mleka
2 łyżki oleju lub płynnego masła
2 jajka


1/Do miski przesiać mąkę i wymieszać z cukrem pudrem, solą, proszkiem do pieczenia i sodą. W osobnym naczyniu roztrzepać jajka i wymieszać z olejem i maślanką.
2/Wszystkie składniki połączyć i wymieszać na gładką masę (konsystencja śmietany) Odstawić na 20 minut.
3/Ciasto wylewać na rozgrzaną patelnie z ''kroplą'' oleju i smażyć do powstania pęcherzyków powietrza.
4/Przewracać i smażyć druga stronę na złoto. Można również formować małe placuszki zamiast dużych.


Smacznego!:)

KOLOROWA SAŁATKA Z OGÓRKÓW

Na ten rok już wystarczy sałatek i przetworów ogórkowych. Ogórki na działce mi się skończyły i zaczynają usychać. Przetworów z ogórków pod różną postacią mam już ok 200 słoików, a gdzie papryka?a grzyby?a buraczki, pomidory?...
Sezon ogórkowy pragnę zakończyć oto tym przepisem na Kolorową sałatkę z ogórków :)Przepis mam od koleżanki i robiłam go pierwszy raz, ale jestem zadowolona, bo jeden słoik już opróżniłam :) Ta sałatka ma nutę selerową, a ja kocham selery! :)
SKŁADNIKI
3 kg ogórków
4 sztuki czerwonej papryki
pół kg cebuli
pół kg marchwi
1 seler w korzeniu i liście
SOLANKA-9 szklanek wody, 1 szklanka soli

ZALEWA
5 szklanek wody
2 szklanki octu
3 szklanki cukru
2 łyżki kolendry
2 łyżeczki ziela angielskiego
2 łyżeczki gorczycy

1/Ogórki umyć i pokroić na kawałki. Marchew i seler zetrzeć na tartce, paprykę pokroić w paseczki a cebulę w pióra.
2/Wszystkie warzywa wymieszać i zalać solanką. Odstawić na 3 godziny, co jakiś czas mieszając, by lepiej puściło soki. Można czymś docisnąć, np pokrywka od garnka lub tacą.
3/Po 3 godzinach, sałatkę odcedzić na sicie i w miedzy czasie nastawić zalewę do gotowania i przygotować słoiki. Ja do każdego słoika dałam kawałek liści selera po kilka ziaren kolendry, kilka ziaren gorczycy i po kulce ziela angielskiego.
4/Do gotującej się zalewy, dodać warzywa i chwilkę gotować. Następnie przełożyć do słoików i szczelnie zamknąć. Pasteryzować 10 min.

wtorek, 24 lipca 2012

DOMOWY ZAKWAS NA ŻUR

Zachciało mi się żurku, takiego pachnącego z kiełbaską i jajkami na własnym zakwasie. Więc automatycznie ''nastawiłam'' swój zakwas by jeszcze w tym tygodniu spełnić swoją zachciankę :)
SKŁADNIKI
ok 1 litra ciepłej wody
1 szklanka mąki żytniej razowej
2-3 ząbki czosnku
2 liście laurowe
4 kulki ziela angielskiego
szczypta soli
kawałek skórki lub piętki chleba żytniego lub razowego


1/Do glinianego naczynia lub słoja wsypać mąkę, zalać wodą i dobrze wymieszać. Dodać liście laurowe, ziele angielskie, sól, skórkę chleba i czosnek krojony na kawałki. Wymieszać.

2/Słój przykryć ściereczką lub płótnem i odstawić na 3 doby w ciepłe miejsce. Po tym czasie nasz zakwas będzie gotowy do gotowania żurku. Przed gotowaniem żurku wyjąć skórkę chleba z zakwasu.
MOJE  RADY
Zakwas możemy zamknąć i przechowywać w lodówce przez parę dni i żurek gotować wtedy, gdy będziemy mieli na to ochotę.

BUŁECZKI Z RODZYNKAMI

...a co powiecie na bułki z rodzynkami? Zapraszam i życzę SMACZNEGO!:)
SKŁADNIKI
ok 3 szklanki mąki
3 dkg drożdży
pół szklanki cukru
10 dkg rodzynek
3/4 szklanki mleka
1 łyżeczka cynamonu
szczypta gałki muszkatołowej (niekoniecznie)
pół kostki margaryny
jajko do smarowania


1/Mleko podgrzać i rozpuścić w nim drożdże, odstawić. Mąkę zmieszać z solą, cynamonem, gałką i cukrem. Dodać margarynę i rodzynki i wyrabiać. Wlać mleko i wyrabiać kilka minut, aż powstanie gładkie ciasto. Odstawić pod przykryciem w ciepłe miejsce na 1 godzinę do wyrośnięcia.

2/Po godzinie znowu wyrabiać przez parę minut. Uformować wałek i pociąć go na kilka równych części. Każda cześć to nasza bułka.Uformować bułki i kłaść na natłuszczoną blachę. Przed włożeniem do piekarnika bułki naciąć ostrym nożem na krzyż, pędzlować roztrzepanym jajkiem. Odstawić znowu na pół godziny. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 200 stopni i piec ok 20 minut.
3/Wyjąć i odstawić do wystygnięcia. Można podawać na ciepło z masłem.
Smacznego!:)

DOMOWY MAKARON

Dziś był rosół, a jak rosół, to często z domowym makaronem. Gdy byłam mała, to taki makaron kojarzył mi się z rosołem, niedzielą,dwudaniowym obiadem i ciastem :) Ależ to były czasy, gumy Donald i Pewex:) 
Na szczęście w dzisiejszych czasach rosół mogę jeść codziennie, a kluski gnieść 24 na dobę, aby mi tylko sił starczyło a przede wszystkim oby mi się chciało, bo jak wiadomo w dzisiejszych czasach makaronu w sklepach od koloru do wyboru:)I większość z nas idzie na łatwiznę :) No ale ten domowy, to jednak inny, magiczny i jak dla mnie ''wspomnień czar'' :)
SKŁADNIKI
3 szklanki mąki
2-3 jajka
szczypta soli
odrobina wody

1/Mąkę przesiać na stolnicę, wbić jajka, posolić i wyrabiać ciasto, dodać odrobinę wody-tak by ciasto dobrze się kleiło ale nie może być  za rzadkie ani mocno gęste. Musi dać się luźno wałkować. Z wyrobionego ciasta wałkować 3 bardzo cienkie placki i rozłożyć na ściereczkach. Niech chwile ''odpoczną'' wtedy będzie lepiej je kroić.
2/Po chwili bierzemy pierwszy placek, posypujemy mąką i rozcieramy ją, a placka zwijamy w rulon, jak naleśnika.
3/Kroimy cienkie kluseczki, co chwilę roztrzepując je ręką, by się nie kleiły. Makaron można pokroić maszynką do makaronu, nawet taką mam, ale rodzinnie przyjęło się ręczne krojenie.
4/Po skrojeniu wszystkich placków, zagotować wodę z odrobiną soli i łyżką oleju. Na wrzątek rzucać kluseczki. Gotować do ''wypłynięcia na wierzch''. Odcedzić i hartować zimną wodą.
MOJE RADY
Surowy makaron świetnie nadaje się do suszenia, można wtedy przełożyć go do papierowej torby i ugotować wtedy, kiedy tylko najdzie nas na to ochota:)

niedziela, 22 lipca 2012

MIELONE KULKI Z NIESPODZIANKĄ

Siedziałam, myślałam, dumałam i nie wiedziałam co zrobić na obiad, żeby wszystkim dogodzić aż przyszedł do głowy mi ten pomysł. I był to strzał w 10-tkę bo wszystkim smakowało i wyglądało inaczej niż zwykły kotlet mielony. 
Nie patrzyli na talerze z litością do kotleta, nie ''gęgali'' pod nosem, tylko łapali za kijki z porcją w takim pośpiechu, jakbym miała im to zaraz zabrać :) 
Niby zwykły mielony, a podany inaczej może zdziałać cuda :)
SKŁADNIKI
pół kg mięsa mielonego
100g żółtego sera
1-2 ogórki konserwowe
jajko
bułka tarta
olej do smażenia
sól lub przyprawa do mielonego
pieprz
2 ząbki czosnku
20 dkg pieczarek
kilka pomidorków koktajlowych 

2-3 łyżki masła
świeże zioła do dekoracji np natak pietruszki, majeranek, rozmaryn
patyki do szaszłyków


1/Ser zetrzeć na tarce, ogórki pokroić w drobniutką kosteczkę, czosnek przepuścić przez praskę. Dodać jajko, mięso i przyprawy. Tartą bułką ''regulować'' gęstość mięsa. (jak na klopsy). Wyrobić.
2/Z wyrobionego mięsa formować niewielkie kulki i oprószyć tartą bułką.
3/Na patelni rozgrzać olej i smażyć kulki z każdej strony. Ja lekko podsmażyłam, przełożyłam na blachę i chwilkę podpiekłam w piekarniku. Można również opiec je na grillu.
4/Pieczarki oczyścić i podsmażyć na maśle z odrobiną soli i pieprzu.
5/Na patyk do szaszłyków nakładać kolejno; kulkę mięsa, pieczarkę, kulkę mięsa, pieczarkę i pomidorek.Podawać do chleba lub pieczonych ziemniaków z sałatką ze świeżych pomidorów.
Smacznego!:)

SAŁATKA KOLORY LATA

To moja ulubiona sałatka, a dokładnie zestaw letnich warzyw. Robi się szybko i znika jeszcze szybciej :))
SKŁADNIKI
1 kalafior
1 brokuł
4 jajka
2 pomidory

SOS CZOSNKOWY

2 łyżki śmietany
5 łyżek majonezu
3 ząbki czosnku (wyciśnięte przez praskę)
sól
pieprz
szczypta siekanego koperku


1/Kalafiora i brokuła podzielić na różyczki i ugotować, uważać by się nie rozgotowały. Ja gotuje w osobnych garnkach. Odcedzić i ostudzić.
Jajka ugotować na twardo, wystudzić,obrać i podzielić na ćwiartki. Pomidory kroić w ósemki.
2/Wszystko na przemian ułożyć na dużych talerzach i polać sosem czosnkowym. Chwilę schłodzić w lodówce.
Smacznego!:)

DIABELSKIE KORECZKI Z CHILLI I CZOSNKIEM

SKŁADNIKI
4 kg ogórków
6 płaskich łyżek soli
12 łyżek oleju
2 płaskie łyżeczki chilli
1 główka czosnku
1 kg cukru
1,5 szklanki octu


1/Ogórki umyć, nie obierać i pokroić na koreczki. Posypać solą i odstawić na 6 godzin. Po tym czasie, odsączamy z powstałego soku, posypujemy chilli,przeciśniętym czosnkiem i podgrzanym olejem. Mieszamy.
2/Kg cukru zagotować z octem. Gorącą zalewą zalać ogórki i odstawić na 12 godzin. Ogórki należy przycisnąć by nie wypływały.
3/Po 12 godzinach nasze ogórki będą pokryte sokiem i pięknie się skurczą.
4/Następnie koreczki wkładamy do słoików i zalewamy naszą zimną zalewą. Słoiczki szczelnie zakręcamy i pasteryzujemy 5 min. W oryginalnym przepisie było bez pasteryzacji, ale ja nie ryzykuję. Trochę zalewy zostaje i szkoda było mi jej wylać więc zrobiłam jeszcze trzy słoiczki ogórków w plasterki i zalałam pozostałą zalewą. Też wyszły bardzo dobre i nic się nie zmarnowało.
Smacznego!:)

PIECZONE ZIEMNIACZKI NA SPOSÓB WŁOSKI

Czasami ziemniaki przywozimy od babci, która ma parę dobrych rządków na polu. No i zawsze jako pierwsze zjadają się największe, później mniejsze i na dnie w worku zostają same ''bąbelki'' których nikt nie chce się czepić, bo obieranie ich nie ma sensu. Więc dziś do obiadu upiekłam je na sposób włoski. 
Gdy kiedyś we Włoszech podano mi takie ziemniaczki byłam bardzo zdziwiona czemu akurat takie małe i czemu w skórkach. Pamiętam ich wspaniały zapach - czosnek, rozmaryn, oliwa z oliwek,chrupiąca skórka...mmmm pyszności. 
Teraz sama takie robię i ten cudowny zapach wypełnia mój dom podczas pieczenia a moja córa mówi że ''pachnie Włochami w domu'' :)))
SKŁADNIKI

1kg malutkich ziemniaczków 
oliwa z oliwek
2 ząbki czosnku
rozmaryn świeży lub suszony
sól lub przyprawa do ziemniaków

1/Ziemniaczki dokładnie szorujemy i osuszamy.
2/Przekładamy do miski, posypujemy przyprawą, rozmarynem i polewamy oliwą. Mieszamy. 

3/Przekładamy do miski, posypujemy przyprawą, rozmarynem i polewamy oliwą. Mieszamy.  Blachę do pieczenia wyścielamy folią aluminiową i przekładamy ziemniaki, przykrywamy folią i pieczemy ok 2 godz w temp 220stopni. Co jakiś czas zaglądając i dolewając oliwy.
4/15 minut przed końcem pieczenia dajemy czosnek w plasterkach i po chwili nasze ziemniaczki będą gotowe i aromatyczne.
Smacznego!:)

MOJE RADY
Ziemniaczki można podawać z różnymi dipami, sosami.